Legia

Miasto: Warszawa

Stadion: Pepsi Arena

Informacje o klubie:

Legia Warszawa – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie, aktualny mistrz Polski. Od 9 kwietnia 2004 stanowi część holdinguGrupa ITI, kontynuator tradycji – powołanej w marcu 1916 w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu – piłkarskiej Drużyny Legjonowej LEGIA, reaktywowanej 14 marca 1920 w Warszawie. Od lat 90. XX wieku zajmuje 1. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich na arenie międzynarodowej (m.in. półfinalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych 1969/70 i Pucharu Europy Zdobywców Pucharów 1990/91, a także ćwierćfinalista Ligi Mistrzów 1995/96).

Początkowo klub działał jako jedna z sekcji wielosekcyjnego CWKS Legia, a w niezależny podmiot (Autonomiczną Sekcję Piłki Nożnej) przekształcił się 25 kwietnia 1989. Od 12 lutego 1997 ma status Sportowej Spółki Akcyjnej (SSA), natomiast od 13 czerwca 2003 występował pod nazwą Klub Piłkarski Legia Warszawa. Od 11 lipca 2012 roku pełna nazwa klubu to: Legia Warszawa Spółka Akcyjna[5].

Założenie klubu

Nie ma pewności co do daty powstania klubu. Legia przyjmuje za rok założenia 1916, odwołując się do powstania drużyny piłkarskiej Legionów Polskich[2]. Jednak data ta jest podważana przez historyków futbolu[6][7].

Do utworzenia klubu w 1916 roku w znacznym stopniu przyczynił się wybuch I wojny światowej, bowiem w skład ówczesnych Legionów Polskich wchodziło wielu żołnierzy, którzy przed wojną uprawiali futbol[8].

Pierwsze treningi drużyna rozpoczęła wiosną 1915 roku w Piotrkowie Trybunalskim, zaś między 5 a 15 marca 1916 roku – na wniosek chorążego Zygmunta Wasseraba – w kancelarii kompanii sztabowej Komendy Legionów Polskich w Kostiuchnówce (znajdującej się niedaleko Maniewicz na Wołyniu) doszło do założenia klubu piłkarskiego. Na jej prezesa mianowano chorążego Władysława Groele, a plutonowy Stanisław Mielech zaproponował nazwę „Drużyna Legjonowa LEGIA”. Przyjęto jednak inną – wybrano „Drużyna Sportowa Legia”[9][10], biało-czarne barwy i herb ukazujący białą literę „L” (symbol Legionów) na czarnej tarczy. Innymi propozycjami nazwy były: „Drużyna Komendy Legionów” oraz „Stryr”[11][6]. Piłkarze grali w białych strojach z ukośnymi czarnymi pasami, co było nawiązaniem do drużyny Czarnych Lwów[12].

Drużyna Legii w 1916 roku

Na wiosnę 1916 roku zespół rozegrał szereg meczów z innymi drużynami żołnierskimi, które w większości zakończyły się zwycięstwami „Drużyny Legjonowej LEGIA”. Najstarsze zachowane wyniki meczów to: 7:0 z Dywizyjnym Zakładem Sanitarnym, 3:3 z 6. Pułkiem Piechoty Legionów oraz dwa zwycięstwa (6:4 i 3:1) z 4. Pułkiem Piechoty Legionów[12]. W lipcu 1916 roku – w związku z ofensywą Brusiłowa – Legiony zaczęły wycofywać się na zachód, a klub przeniósł się do Warszawy. Pierwszy mecz, w którym rywalem była Polonia Warszawa, odbył się 29 kwietnia 1917 roku na Agrykoli i zakończył remisem 1:1[13]. Łącznie z dziewięciu rozegranych w Warszawie spotkań Legia wygrała sześć, a trzy zremisowała. W pierwszym wyjazdowym spotkaniu drużyna odniosła zwycięstwo 2:1 nad ówczesnym mistrzem Polski Cracovią w Krakowie, wobec czego została nieoficjalnym mistrzem kraju. W 1918 roku wojna się zakończyła, lecz drużyna kontynuowała grę na szczeblu amatorsko-towarzyskim[12].

Źródło : Wikipedia

Czy Legia awansuje do Ligi Mistrzów ?

5. kolejka T-Mobile Ekstraklasa
24.08.2013, 20:30